Każdy blog, szczególnie oparty na WordPressie, prędzej czy później napotyka na problem spamu w komentarzach. Zaśmiecają one wpisy, dodają niechciane linki do różnych dziwnych stron, a co najważniejsze, zniechęcają potencjalnych czytelników nie tylko do komentowania, ale także do odwiedzania naszego bloga. Jest jednak na to sposób!
Podstawowe metody
Pierwszą metodą obrony przed niechcianymi komentarzami jest włączenie moderacji (Ustawienia->Dyskusja->Komentarze muszą zostać zatwierdzone ręcznie).
Na początek wystarczy, jednak po jakimś czasie okazuje się, że codziennie dostajemy kilkadziesiąt emaili z naszej strony z prośbą o moderację kolejnego, nic nie wartego komentarza. Gdy odpuścimy na dwa, trzy dni, musimy przekopać się przez często kilkadziesiąt lub kilkaset spamowych wpisów, aby odszukać te właściwe i je zaakceptować. Po prostu strata czasu.
Kolejnym krokiem jest instalacja wtyczki, która ma pomóc nam walczyć ze spamem. Najprostsze rozwiązanie to skorzystanie z captcha. Do formularza komentowania dodawane jest pole, do którego użytkownik musi przepisać kod z obrazka. Poniżej przykład działania z wtyczki SI CAPTCHA Anti-Spam.
Metoda w miarę skuteczna, jednak mało elegancka. Nie lubię jej bo uważam, że jest to w pewien sposób przerzucanie naszego problemu ze spamem na użytkowników.
Wtyczka Antispam Bee
W poszukiwaniu idealnego rozwiązania, które byłoby całkowicie przejrzyste dla użytkowników, trafiłem na wtyczkę Antispam Bee. Podejrzewam, że największą barierą powstrzymującą użytkowników przed jej instalacją, jest strona w repozytorium WordPressa prowadzona w języku… niemieckim :/
Mimo, że nie znam tego języka postanowiłem spróbować. Po instalacji panel z opcjami dostępny jest w menu Ustawienia->Antispam Bee i jest w języku… angielskim :) Opcji konfiguracyjnych jest kilkanaście i są bardzo dobrze opisane. Ja ustawiłem sobie dodatkowo wysyłanie powiadomień o wszystkich komentarzach, które zostały przez wtyczkę zakwalifikowane jako spam (Notification by email).
Więcej informacji o poszczególnych opcjach można znaleźć na stronie http://playground.ebiene.de/antispam-bee-wordpress-plugin. Niestety znowu tylko dla znających język naszych zachodnich sąsiadów (ja dawałem radę z Google Translate :)
Skuteczność Antispam Bee
Wtyczkę testuję od kilku miesięcy i muszę powiedzieć, że jest rewelacyjna. Przez pierwsze 3 tygodnie miałem włączone powiadamianie o każdym komentarzu, który został wrzucony z automatu do kategorii spam i nie było żadnej pomyłki. Dodatkowo, za każdym razem otrzymywałem emaila z podsumowaniem w którym, oprócz samego komentarza, była także informacja, dlaczego został uznany za spam (Spam reason).
Ostatecznie, zadowolony z rezultatów, wyłączyłem powiadomienia, aby nie zaśmiecać sobie skrzynki. Od tamtej pory, co jakiś czas zaglądam do katalogu spam w komentarzach i w chwili pisania tego tekstu, po ponad 5 miesiącach testów, nie znalazłem tam pozycji, który faktycznie nie byłby spamem. Rewelacja!
Ilość zablokowanych komentarzy możemy śledzić na stronie Kokpitu, gdzie pojawia się bardzo ładny wykres skuteczności. Jak widać poniżej, 8 stycznia do spamu trafiło 56 komentarzy.
Jeżeli wtyczka uzna komentarz za spam to robi to idealnie. Pytanie zatem w drugą stronę, czy nie przepuszcza komentarzy spamowych? Cały czas mam na blogu włączoną moderację i przez okres testów, na ponad 5000 komentarzy, wtyczka źle rozpoznała tylko 5 (pięć). Dostałem po prostu 5 razy informację, że jest nowy komentarz do moderacji, który okazał się spamem. Moim zdaniem ponownie rewelacyjny wynik (skuteczność na poziomie 99,999%). Poniżej przykładowe komentarze, które przeszły przez filtry wtyczki.
Postanowiłem przetestować wtyczkę też w bardziej nieprzyjaznych warunkach, a mianowicie na stronie http://poradnictwo-psychologiczne.pl. Jest to strona seksuologa, który publikuje treści w języku polskim, angielskim i japońskim. Treść przyciąga wszelkie spamy i roboty jak magnes :) Przed instalacją wtyczki na stronie było ponad 11 000 komentarzy do przejrzenia (praktycznie sam spam).
Po miesiącu od zainstalowania wtyczki w katalogu spam wylądowało ponad 1200 pozycji a właściciel ma o wiele spokojniejszą głowę. Wtyczka i tutaj radzi sobie bez problemów.
Podsumowanie
Wtyczkę Antispam Bee mogę polecić z czystym sumieniem. U mnie sprawdzała się znakomicie i mam nadzieję, że dalej będzie utrzymywała tak rewelacyjną skuteczność.
A jakie Wy macie skuteczne metody walki ze spamem w komentarzach?
Wtyczka faktycznie bardzo fajna i godna polecenia. Warto dodać, że to całkowicie darmowa alternatywa dla Akismeta.
Ze swojej strony jednak polecam rewelacyjną i bardzo wszechstronną wtyczkę Stop Spammers >> http://wordpress.org/plugins/stop-spammer-registrations-plugin/
Nie będę opisywał jej możliwości, bo jest tego sporo …dużo więcej niż w opisywanej wyżej „pszczółce”
Również polecam tą wtyczkę, świetnie się sprawdza.
Tutaj coś więcej o niej – http://matiweb.com/wordpress/stop-spammers-swietne-narzedzie-zwalczania-spamu-martwych-rejestracji/
Dzięki za linka do ciekawej wtyczki. Nie spotkałem się z nią nigdzie do tej pory, więc chętnie ją sobie obejrzę.
Testowałeś ją może na swoich stronach? Równie skuteczna jak „pszczółka”?:)
Tak, korzystam z niej od dawna na wielu stronach. Blokuje nie tylko komentarze, ale i rejestrację, logowanie, xmlrpc czy nawet maile.
Ma wiele własnych metod detekcji, do tego może korzystać z zewnętrznych baz jak SFS, Akismet, BotScout, Honeypot …
Stop spammer jest na prawdę fajny. Jak wcześniej korzystałem z ochrony via CloudFlare i dostawałem po 1 komentarz per dzień (dla porównaniu z wyłączonym CF dostawałem ich 20 per day, to teraz nie dostaję nic :>
PS. Dalej nie masz żadnego udogodnienia dla komentujących w postaci funkcji comment to mail.
:D
Już jest bliżej niż dalej :)
Przeglądałem proponowaną przez Ciebie wtyczkę Subscribe to Comments Reloaded i pewnie doinstaluję ją w najbliższym czasie.
Dzięki za linka – przetestuję na swoich blogach zobaczymy jak wypadnie. Tymczasem wieszam Twój art na Fejsie – zobaczę czy wytrzyma napór :)
Wierzę, że wtyczka się sprawdzi, tym bardziej, że jest praktycznie bezobsługowa. Instalujesz i zapominasz zarówno o spamie jak i wtyczce :)
Dzięki za udostępnienie dalej linka do strony.
Dzięki, przetestujemy tą wtyczkę na naszych blogach. Walka z komentarzami staje się coraz trudniejsza więc mam nadzieję, że to pomoże
Informacja o tym artykule od osoby wyżej z FB :) dzięki
Kilka razy już miałem zainstalować tę wtyczkę i chyba po Twojej reklamie wreszcie to zrobię.
Napisz tylko proszę – w czym według Ciebie ta wtyczka jest lepsza od Akismetu (nie licząc sprawy obowiązku opłata dla zastosowań komercyjnych)?
PS. Przy okazji popieram wniosek SpeXa, zwłaszcza że sam też już kiedyś Ci to sugerowałem :)
Jakub, niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć Ci na pytanie, w czym ta wtyczka jest lepsza od wtyczki Akismet. Nie mam z tą drugą praktycznie żadnego doświadczenia, więc nie mam punktu odniesienia. Widziałem ją w akcji może u dwóch klientów i nie słyszałem u nich narzekań na spam, więc pewnie działa:)
Tak jak wspomniałeś, na pewno minusem Akismet, jest konieczność opłacania miesięcznego abonamentu w przypadku zastosowań komercyjnych. Wtyczka Antispam Bee jest darmowa i też działa :)
A jak Akismet sprawdza się u Ciebie?
W starciu z wtyczką Stop Spammers nie ma szans. Korzysta z 5 zewnętrznych baz wzorców? Zabezpiecza wszystkie formularze na stronie? Zabezpiecza rejestrację? Przekieruje zablokowanych? Umożliwia utworzenie custom filtrów?
Od kilku miesięcy używam tej wtyczki, wg mnie jest świetna. Zdarzają się sytuacje gdy przepuści spam, wówczas naciskam „magiczny” przycisk i wysyłam raport. Niestety jej twórca zapowiada że nie będzie dłużej rozwijana.
Keith Graham faktycznie zapowiedział, że nie będzie publikował aktualek w repo wordpressa.
Natomiast wtyczka dalej będzie żywa i powolutku rozwijana już na jego potrzeby …i dostępna do pobrania z jego strony – blogseye.com
(w tej chwili jest tam do pobrania wersja 5.9.4alpha )
Pól roku po wpisie… ale wielkie dzięki mam wielki problem z spamem, mam nadzieje że to pomoże.
Nie zmieniłem zdania i podtrzymuję swoją rekomendację:) U mnie wtyczka działa już od kliku miesięcy i cały czas sprawuje się rewelacyjnie.
Ja tam wole Moderowane Komentarze + wtyczka Spam stopper czyli hasło na komentarz.
Jeden z blogów jest na 2 spamerskich listach i tylko mam ruch, a komentarzy nie dodają bo mało komu się chce selekcjonować miejsca i ewentualnie ustawić w programie hasło które mam na stronie ;) co nie przeszkadza w jego zmianie gdy spam miałby się nagle pojawić.
A czy da się jakoś blokować użytkowników wysyłających spam po adresie IP / adresie domeny?
Sprawdzanie bez przerwy folderu spam przestało mi się podobać :)
100% skuteczności zabezpieczenia bez rozwiązywania zadań i przepisywania treści z obrazka.
Od dzisiaj zaczynam testować „Antispam Bee”. Mam nadzieję, że pomoże mi w walce ze spamem, ponieważ codziennie musiałem przeglądać konta użytkownika oraz komentarze w celu wyeliminowania „chwastów”. Dziękuję za polecenie. W komentarzach była także nazwa wtyczki „Stop Spammers” ale zaufałem pszczółce. Jak nie będzie dobrego rezultatu to wymienię…
Ja także wypróbuje na swoim blogu antispama mam już dosć komentarzy w obcym języku , które są generowane przez automaty. Wielkie dziąki za podpowiedź.
Bardzo dziękuję za poradę, wtyczka bardzo się przyda na moim blogu, mam już dość codziennego moderowania komentarzy będących zwykle spamem na mojej stronie.
Dzieki za szereg przydatnych porad, na pewno uwzglednie je przy swoim najnowszym blogu i uzyje tej wtyczki.
Wiem, że post jest już wiekowy, ale zwróciła moją uwagę jedna rzecz: czy strony w wielu językach są bardziej podatne na spam forumowy? Coś takiego sugerujesz. Jest to dla mnie o tyle ważne, że na prowadzonej przeze mnie stronie są teksty w 13 językach.
Mimo, że post ma już rok to jest nadal aktualny:) Wtyczka, przynajmniej u mnie, sprawuje się rewelacyjnie blokując dziennie nawet do 100 spamowych komentarzy.
Co do Twojego pytania, to najpierw trzeba byłoby sobie odpowiedzieć na pytanie, po co w ogóle ktoś próbuje dodawać z automatu komentarze? Oczywiście chodzi o linki, które pomagają w pozycjonowaniu strony do której prowadzą.
Jeżeli zatem masz dobrego bloga w popularnym temacie, to zdobycie linka z Twojej strony będzie wartościowe i więcej automatów będzie próbowało to zrobić. Ponadto jeżeli piszesz bloga w języku angielskim to zdobyty na nim link będzie miał większą moc do pozycjonowania stron anglojęzycznych (których jest chyba najwięcej w sieci). Stąd większa ilość spamowych komentarzy.
Super, dzięki! Teraz rozumiem, dlaczego najwięcej spamu wchodzi na stronę z nagłówkiem English (do każdego języka robię takie spisy treści linkujące, to jest pożyteczne, bo widzę, że jest używane; wielu użytkowników strony to prawdopodobnie osoby niemłode). A zainstalowałam Twoją wtyczkę i jest pięknie :) Tylko ona nie blokuje rejestrujących się automatów.
A dlaczego w ogóle pozwalasz na rejestrację na swojej stronie? Może wystarczy tę opcję wyłączyć?
W sumie masz rację, ona jest domyślna, a jak się pojawią tłumy komentujących, to wtedy będę się zastanawiać :) Wiesz, to moja pierwsza strona :)
Czy wiadomo coś na temat dalszego wsparcia.
Od wczoraj rozpoczęła się inwazja na naszą stronę, dosłownie co chwila pharmacy i inne tego typu nielogiczne wpisy.
Zainstalowałem BEE i czekamy na uspokojenie się. Może się obronimy. Gdzieś czytałem że przez CSS ktoś coś wstrzyknął niepożądanego. I tak się zastanawiam nad aktualizacją.
Jednym ze sposobów na spam jest uruchomienie catpcha :)