WordCamp Wrocław 2013 – moje podsumowanie

Ostatni weekend (28-29.09.2013) miałem okazje spędzić z profesjonalistami od WordPressa, którzy przyjechali z całej Polski na konferencję WordCamp do Wrocławia. Przez dwa dni zdobywaliśmy nową wiedzę i wymienialiśmy doświadczenia związane z naszym ulubionym systemem. Prelekcje były tak dobrane, że poruszały naprawdę szeroki zakres tematów związanych z WordPressem i myślę, że każdy mógł znaleźć tutaj coś dla siebie. Ja pozwolę sobie wspomnieć kilka wykładów i wydarzeń, które szczególnie utkwiły mi w pamięci.

Microsoft na WordCampie?

Po pierwsze, sporym zaskoczeniem był dla mnie udział w konferencji firmy Microsoft, która w ogóle nie kojarzy się z WordPressem i ogólnie technologiami Open Source.

Pierwszego dnia Michał Smereczyński opowiadał o tym, jak powstawała szablon maszyny wirtualnej, dzięki której za pomocą kilku kliknięć, można uruchomić WordPressa w chmurze Microsoftu (Windows Azure).

WordPress w chmure Microsoft - czyli Windows Azure do usług

Druga prezentacja, prowadzona przez Ryszarda Dałkowiskiego, to więcej informacji o samej chmurze, a także o zaangażowaniu Microsoftu w technologie Open Source. Liczby robiły wrażenie, nawet na Marcinie ;)


Muszę powiedzieć, że sam pomysł wykorzystania chmury (szczególnie tak potężnej, jak ta Microsoftu) jako hostingu dla strony opartej o WordPressie jest bardzo interesujący (a najbardziej dodawanie zasobów „suwaczkami” :).

Z drugiej strony, trochę sceptycznie jestem nastawiony do konieczności stosowania IIS, zamiast Apache (przyzwyczajenie robi swoje) oraz konieczności stosowania specjalnej wtyczki, dzięki której WordPress może działać na bazie MS SQL. Mimo wszytko przetestuję i zobaczę, jak to działa:)

WordPress Multisite w akcji

Wykład Marcina Kosedowskiego z WordCamp Wrocław 2013

Podczas kolejnego wykładu, Marcin Kosedowski opowiadał o tym, jak wyglądały prace nad jego nową stroną opartą na WordPressie w wersji multisite. Dla mnie, zastosowane przez jego zespół rozwiązania, były łagodnie mówiąc „kontrowersyjne”  i czasami przyprawiały o ciarki na plecach;)

Strony w wielu językach

Wykład Agnieszki Bury na WordCamp Wrocław 2013

Agnieszka Bury przygotowała porównanie najbardziej popularnych wtyczek do obsługi wielojęzyczności w WordPressie. Jeżeli ktoś dopiero rozpoczyna przygodę z tym tematem, to otrzymał jasne wskazówki, co najlepiej wybrać i z jakimi wtyczkami będzie miał najmniej problemów.

Pozycjonowanie z Pingwinem i Pandą

Wykład Magdaleny Brod na Wordcamp Wrocław 2013

Drugiego dnia najwięcej dyskusji było chyba podczas prezentacji na temat pozycjonowania Magdaleny Brod. Mnie bardzo zaciekawiła sugestia, że teksty na stronie będą postrzegane jako bardziej wartościowe, jeżeli zrobimy chociaż małą kampanię AdWords (ktoś wówczas będzie musiał przejrzeć naszą stronę i przez to uzyskamy lepszy wynik). Czy to faktycznie działa? Zdania wśród publiczności były podzielone.

Strona to nie tylko frontend

Wykład Katarzyny Karus na WordCamp Wrocław 2013

Wspomnę jeszcze wykład Katarzyny Karus, która mówiła o tym, że projektując stronę, nie powinniśmy skupiać się tylko na tym, co ważne dla odwiedzających, ale także zadbać o wygodę wprowadzania danych od strony panelu. Niestety zrzuty ekranów były słabo widoczne, ale mam nadzieję, że obejrzę je sobie dokładniej, gdy prezentacja pojawi się w sieci.

Wszystkie tematy wraz z prezentacjami możecie znaleźć na stronie konferencji. Niedługo pojawią się też pewnie nagrania.

Organizacja

Ogromne wyrazy uznania i podziękowanie za trud włożony w przygotowanie całej imprezy należą się organizatorom. Agnieszka Bury, Katarzyna Świderska, Marcin Andrzejewski, Wojtek Równanek, Krzysztof Dróżdż, Grzegorz Durtan wykonaliście naprawdę kawał dobrej roboty i zrobiliście naprawdę świetny event (to odpowiedź na wątpliwość Kasi :)

Losowanie nagród WordCamp Wrocław 2013

Podziękowania należą się także sponsorom, dzięki którym nie mielibyśmy na konferencji tylu atrakcji. Wystarczy wspomnieć, że samo rozdawanie nagród drugiego dnia trwało prawie 2 godziny :) Wystarczyły wykazać się wiedzą o WordPressie, a można było wygrać wartościowe książki, licencje na oprogramowanie, torby, koszulki oraz gadżety.

Chętni mogli wygrać także wejściówkę na konferencję Microsoft Technology Summit 2013. Warunkiem było ułożenie haiku o WordCampie i/lub WordPressie :)

Podsumowanie

Wrocławski WordCamp to był naprawdę dobrze spędzony weekend i z niecierpliwością czekam na kolejny, tym razem, z tego co słyszałem, w Bydgoszczy. Do zobaczenia :)

Autorem zdjęć jest Wojtek Równanek.

ps. Moja prezentacja jest dostępna tutaj.

2 Comments WordCamp Wrocław 2013 – moje podsumowanie

  1. Pingback: WordCamp Wrocław 2013 oczami uczestników | WordCamp Wrocław 2013 – 28-29 września

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *