Co to jest pingback i trackback w WordPressie?

Najprościej mówiąc pingbacki i trackback mają jedno zadanie: informować Ciebie, jako właściciela bloga, że ktoś umieścił na innej stronie linka do Twojego wpisu. Oczywiście wymiana tych informacji może nastąpić tylko pomiędzy stronami, które wspierają tę technologię.

Jak działa pingback?

Jeżeli dodałbym na swoim blogu linka do jednego z wpisów na Twojej stronie (np. odnosząc się do poruszanego przez Ciebie tematu), to dzięki pingbackowi automatycznie otrzymasz o tym informację. W zależności od tego, jak masz skonfigurowanego WordPressa informacja ta pojawi się w kokpicie, a dodatkowo otrzymasz wiadomość e-mail z pytaniem, czy chcesz opublikować ten pingback czy nie. Sposób powiadamiania jest taki sam, jak w przypadku komentarzy.

Jeżeli zdecydujesz się na publikację, to pingback pojawi się tuż pod ostatnim komentarzem do Twojego wpisu. Będzie to zwykły link do mojej strony, na której umieściłem odnośnik do Twojego wpisu. Dzięki temu Twoi czytelnicy, będą mogli przejść też na moją stronę i poczytać, co też miałem do powiedzenia, o Twoim artykule.

Przez to, że pingbacki domyślnie przeplatają się razem z komentarzami, mogą powodować niezły bałagan, mieszając wątkach. To jak wygląda pingback na liście komentarzy zależy od stylu szablonu.

A co to trackback?

Trackback jest protoplastą pingbacka, i podobnie jak ten ostatni został zaprojektowany jako sposób wymiany informacji o linkach pomiędzy blogami. Technologia ta może przydać nam się już tylko do współpracy ze starszymi blogami. Nowsze strony wykorzystują już tylko pingbacka. Wysyłką trackbacków możesz zarządzać na stronie edycji każdego posta.

Różnice pomiędzy pingbackiem a trackbackiem

  • Pingbacki są wysyłane z automatu, natomiast trackbacki wysyłamy ręcznie.
  • Pingbacki nie wysyłają żadnych treści (tylko link, który pojawia się na stronie w momencie publikacji), natomiast trackbacki oprócz linka zawierają też wypis (excerpt) posta, którego dotyczą.

Jak wyłączyć informowanie o pingbackach?

Jeżeli nie chcesz otrzymywać informacji o umieszczeniu linka do Twojej strony na innych blogach, wystarczy, że w menu Ustawienia->Dyskusja, w części Domyślne ustawienia nowych artykułów, odznaczysz opcję Zezwól innym blogom na informowanie o umieszczeniu odnośnika do tej witryny (pingbacki i trackbacki).

WordPress - ustawienia pingback i trackback. Zezwól innym blogom na informowanie.

Ja jednak sugerowałbym tego nie robić. Wiedząc kto umieścił na swojej stronie linka do Twojego wpisu, możesz tam zajrzeć i np. włączyć się do dyskusji zostawiając wartościowy komentarz.

Czy publikować pingbacki na swojej stronie?

Niekoniecznie. Jak wspomniałem wcześniej, opublikowany pingback pojawia się na liście komentarzy do Twojego wpisu, jako link do strony, na której został umieszczony odnośnik do Twojego wpisu. Wyobraź sobie teraz, że ktoś przeczytał Twój artykuł, przeszedł do komentarzy i znalazł link do kolejnej strony, powiązanej tematycznie. Czy chcesz, aby uciekł z Twojej strony?

Druga sprawa to pozycjonowanie. Zgadzając się na publikację pingbacka na swojej stronie, umieszczasz do niej linka oddając tym samym „głoś” na tę stronę w wynikach wyszukiwania. Decyzja, czy chcesz to zrobić zależy od Ciebie. Na pewno nie zgadzaj się na umieszczanie pingbacków do stron tworzonych przez spamerów, które nie zawierają żadnych wartościowych treści (a takich pewnie będzie większość).

Czy rozsyłać pingbacki?

W ustawieniach WordPressa możesz także zadecydować, czy chcesz aby Twój blog rozsyłał informacje, gdy umieścisz na swojej stronie linka do wpisu na innym blogu. Możesz zadecydować czy chcesz, aby właściciel bloga do którego linkujesz, był o tym informowany.

Wordpress ustawienia pingback i trackback - informowanie wszystkich blogów

Plusem takiego rozwiązania jest to, że możesz przyciągnąć na swojego bloga autora strony do której linkujesz. Możliwe, że podzieli się swoimi przemyśleniami w komentarzach do Twojego wpisu.

Zwróć uwagę też na to, że jeżeli włączysz wysyłanie pingbacków to będzie to dotyczyło także Twojego bloga. Jeżeli na swoim blogu umieścisz linka do innego wpisu na tej samej stronie, to też otrzymasz o tym informację. Jeżeli często linkujesz do swoich artykułów to czeka Cię trochę więcej pracy przy moderacji pingbacków i wyrzucaniem tych do siebie.

Podsumowanie

A Wy macie włączoną obsługę pingbacków na swoim blogu?

 

14 Comments Co to jest pingback i trackback w WordPressie?

  1. Marcin

    Witam. Twój wpis stał się dla mnie bardzo pomocny. Już wiem o co w tym chodzi. Mam kilka blogów ale większości po prostu są to strony, które jedynie wykorzystują układ blogowy word pressa. Bardziej intensywne blogowanie dopiero przede mną i zbieram niezbędne informacje. Teraz już wiem czemu dostaje jakieś dziwne maile/komentarze jak linkuje wzajemnie artykuły w ramach tej samej domeny. Pewnie nie jestem jedyną osobą, której Twój wpis rozjaśnił co nieco te sprawy.

    Reply
  2. Arek

    No ja najczęściej dostaje info o ping i trackbackach podczas linkowania bloga wewnątrz. Wielkie dzięki

    Reply
  3. MarcinPV

    Dzięki, teraz już wiem czym jest ten słynny pingback i trackback. Pomocne info, pozdrawiam.

    Reply
  4. Adam

    No niezle. Juz od dawan wiedzialem ta opcje u siebie na stronie, ale nigdy nie mialem czasu ani ochoty szukac informacjo odnosnie tego co to znaczy i jak funkcjonuje. Dzieki z ten artykul. Zaraz sobie wszytsko poustawiam :)

    Reply
  5. Lorka

    Bardzo dziękuję, rozjaśniło mi się w głowie! pozdrawiam

    Reply
  6. artred

    Wstyd się przyznać, ale nie korzystałem z tej funkcji. Może z racji, że na WP stawiam strony firmowe, a tam komentarze mam wyłączone. Bloga, do tej pory też nie prowadziłem. Aż do dzisiaj, kiedy w panelu strony, z włączonymi komentarzami pojawił się „pingback”. Odpowiedź znalazłem oczywiście na Twojej stronie, także dzięki za szczegółowe rozjaśnienie tematu. Bardzo ciekawa funkcja. Pozdrawiam.

    Reply
  7. Liliana Kołłątaj

    Super informacja. Bardzo mi się przydała.
    Mam od kilku lat swój portal, ale teraz właśnie jest w przebudowie. Zrobiłam więc małą stronkę na wordpressie, jako rezerwową. Dziś jedną z informacji zalinkowałam na G+ i od razu pojawił mi się ten tajemniczy pingback.
    A teraz już wiem nie tylko co to, ale też że to bardzo pomocne narzędzie. Dzięki. :-)

    Reply
  8. Simplestuff.pl

    Świetny, zrozumiały wpis!!! Dziękuję za pomoc. Dzięki Tobie szybko ogarnęłam o co chodzi z tymi pingami :)) Pozdrawiam serdecznie.

    Reply
  9. Green Projects

    Cieszę się, że trafiłem na ten wpis, bo teraz już wiem o co chodzi z pingbackami. Muszę u siebie zrobić z tym porządek. Dzięki!

    Reply
  10. Aneta

    Bardzo pomocny wpis.
    A mogę gdzieś ustawić, żeby moje pingbacki ladowaly się z automatu bez konieczności moderacji i żeby nie zostawiały po sobie śladów w komentarzach?

    Reply
  11. Studio Arte

    Bardzo pomocny artykuł i dużo mi wyjaśnił w tej sprawie.

    Reply
  12. Sztuka

    Tego szukałem – prosty opis mechanizmu. Ogólnie rzecz biorąc to fajna rzecz.

    Reply
  13. Aleksa

    Super wpis! Dzięki Tobie zrozumiałam o co chodzi z tymi mailami od siebie :)

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *