Uwaga! Wraz z pojawieniem się wersji 1.5.5.4 wtyczki, funkcjonalność ta została usunięta (pojawi się w wersji premium wtyczki WordPress SEO by Yoast).
Nie wszyscy wiedzą, że za pomocą wtyczki WordPress SEO by Yoast można wygenerować nie tylko mapę XML strony, ale także wersję HTML. Jaka różnica? Nie wdając się w szczegóły, mapa XML jest generowana przede wszystkim dla wyszukiwarek, aby ułatwić indeksowanie strony, natomiast mapa HTML jest tworzona z myślą o użytkownikach (co nie znaczy, że wyszukiwarki z nich nie korzystają).
Mapa HTML ma najczęściej formę zwykłej strony z listą odnośników do wszystkich podstron serwisu (przykład mojej mapy strony). Wchodząc na taką stronę możesz odszukać interesujące Cię informacje, natomiast wyszukiwarka może szybko znaleźć odnośniki do wszystkich podstron.
Ręczne tworzenie takiej strony z listą linków byłoby uciążliwe, dlatego warto skorzystać z automatu.
Generowanie mapy za pomocą shortcode
W wersji 1.4.9 autor wtyczki WordPress SEO by Yoast dodał shortcode, dzięki któremu możemy automatycznie wygenerować mapę HTML strony. Wystarczy w treści strony umieścić:
[wpseo_sitemap]
Jeżeli teraz dodamy nowe treści do naszej strony, czy też zmienimy tytuły aktualnych, wtyczka automatycznie wygeneruje aktualną wersję mapy.
Shortcode obsługuje następujące parametry:
- authors – autorzy
- pages – strony
- posts – wpisy
- archives – archiwa
Dzięki nim możemy wyłączać poszczególne sekcje mapy strony. Gdy mamy np. tylko jednego autora na blogu, warto wykluczyć tę część z mapy. W takim przypadku, nasz shortcode będzie wyglądał następująco:
[wpseo_sitemap authors=no]
Jeżeli chcemy, aby widoczne były tylko wpisy i strony (posts i pages), wówczas shortcode do wstawienia na stronę, będzie wyglądał następująco:
[wpseo_sitemap authors=no archives=no]
Podsumowanie
Po co dodawać taką mapę do swojej strony?
Przede wszystkim, aby pomóc odwiedzającym w odnalezieniu interesujących ich informacji i aby mogli zorientować się, co mogą znaleźć na naszej stronie.
Mimo iż w zamyśle mapy HTML są tworzone dla ludzi, to w przeciwieństwie do map XML, mają pewien wpływ pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Dzięki nim Google może łatwiej zaindeksować naszą witrynę, a my sami zdobywamy trochę nowych linków (linkowanie wewnętrzne).
Taką mapę można dodać także na stronie 404, aby pomóc osobom, które się zgubiły na naszej stronie w odnalezieniu interesujących ich treści.
Nie wiem czemu ale na mojej stronie to ustawienie wtyczki Yoast nie działa.
Dzięki za zwrócenie uwagi. Niestety wraz z pojawieniem się wersji 1.5.5.4 wtyczki WordPress SEO by Yoast funkcja ta została usunięta. Z tego co widziałem w kodzie, została przeniesiona do wersji premium tej wtyczki. Szkoda :/