Formaty wpisów (Post Formats) zostały wprowadzone do WordPressa w wersji 3.1, w lutym 2011 roku. W skrócie, jeżeli szablon obsługuje formaty wpisów, to autor może zmienić wygląd każdego wpisu wybierając po prostu z listy jego typ. Do wyboru mamy 9 formatów: notatka na marginesie (aside), galeria zdjęć, obrazek, odnośnik (link do strony), film (np. z YouTube), cytat, status, audio i chat.
Lista ta jest zamknięta i nie można jej rozszerzyć. Na poniższym zrzucie możesz zobaczyć, jak mogłyby wyglądać wpisy na moim blogu, w zależności od wybranego formatu.
Sam pomysł z formatami wpisów wydawał się bardzo dobry, jednak gdy przyszło do realizacji, jest już znacznie gorzej. Wizualnie wszystko wygląda bardzo ładnie, jednak sposób wprowadzania tych treści pozostawia dużo do życzenia. Dostępne do tej pory rozwiązanie jest dla użytkowników mało intuicyjne, a programistom nie oferuje praktycznie żadnego wsparcia.
WordPress 3.6 i formaty wpisów
Wersja 3.6 WordPressa miała przynieść małą rewolucję w tym temacie, dlatego też, gdy tylko pojawiła się beta, postanowiłem przyjrzeć się wprowadzonym zmianom.
Wystarczy przejść na stronę edycji wpisu w panelu administratora, aby zauważyć, że formaty wpisów pojawiły się tuż nad tytułem. Dodatkowo, dla niektórych wpisów wprowadzono specjalne pola. Np. dla wideo dodano pole, do które można wkleić bezpośrednio link do materiału wideo np. na youtube, dla cytatu można wprowadzić źródło nazwę źródła i link.
Przez jakiś czas próbowałem korzystać z formatów wpisów na swoim blogu (szczególnie z wideo i cytatu, dla których zostały wprowadzone specjalne pola), jednak rozwiązanie to jest wciąż za mało intuicyjne i wprowadzało za dużo problemów.
Twórcy WordPressa sami zauważyli, że nowy interfejs nie jest do końca przemyślany i wymaga jeszcze sporo pracy. Jak poinformował Mark Jaquith, aby nie opóźniać terminu wydania wersji 3.6, podjął decyzję o przeniesieniu nowego interfejsu formatów wpisów z core WordPressa, do osobnej wtyczki.
Podsumowanie
Przyznam, że nigdy nie byłem przekonany do rozwiązania, jakim są formaty wpisów. Przez ponad 2 lata, gdy są dostępne w WordPressie, nie zdarzyło mi się, abym zastosował je na stronach klientów. Jeżeli już spotkałem jakaś stronę, na której były aktywne, to tylko dlatego, że właściciel korzystał z kupionego szablonu. Najczęściej jednak, nie rozumiał działania tego mechanizmu i z niego nie korzystał.
W mojej ocenie rozwiązanie to zostało dodane do WordPressa trochę na siłę. Cieszę się, że prace nad nowym interfejsem zostały przeniesione do osobnej wtyczki i myślę, że docelowo nie tylko interfejs, ale i całe Post Formats zostaną wydzielone z core WordPressa i przeniesione do osobnego pluginu, gdzie odejdą w zapomnienie.
Jeżeli przymierzasz się do zakupu jakiegoś szablonu, to nie musisz zwracać uwagi na to, czy obsługuje Post Formats. W większości przypadków opcja ta nie będzie Ci do niczego potrzebna, a tylko skomplikuje sam szablon i jego obsługę.
A jakie są Wasze doświadczenia z formatami postów? Używacie na swoich blogach?
A ja bardzo chętnie korzystałem z nowego UI formatów, przy czym najczęściej wykorzystuję jedynie tryb video, i to jest chyba jedyny najprzydatniejszy format.
Dzięki wielkie za te informacje właśnie się męczę z tymi formatami i krew mnie zalewa żeby coś zmienić, masz może jakąś ciekawą wtyczkę do tego, która mógłbyś polecić?
Pozdrawiam serdecznie
Malwina W
Twój motyw oferuje takie ładne wizualne przedstawienie formatów (menu), czy to jakaś wtyczka dodatkowa?