Jak testować motywy do WordPressa bez ich aktywowania?

Zmiana wyglądu witryny teoretycznie sprowadza się do kilku kliknięć i instalacji nowego szablonu. W praktyce jednak, nie wszystkie motywy do WordPressa będą pasowały do Twojej strony. Niektórym będzie brakowało wymaganych przez Ciebie funkcji (np. ikony wpisu) w innych wyjdą braki w stylowaniu i strona będzie wyglądała fatalnie, a jeszcze inne po prostu nie będą Ci się podobały po instalacji.

Aby uniknąć sytuacji, w której odwiedzający Twoją stronę widzą niedopracowany motyw, warto najpierw go sprawdzić, korzystając z wbudowanej opcji podglądu lub specjalnej wtyczki.

Podgląd motywów

Aby podejrzeć dostępne szablony, wybierz w głównym menu Wygląd->Motywy. Na dole strony znajdziesz listę zainstalowanych na Twojej stronie motywów. Jeżeli widzisz tylko aktywny szablon na górze strony, po prostu doinstaluj kolejne. Pamiętaj aby ich jeszcze nie włączać!

Dostępne motywy do aktywacji

Po wybraniu opcji Podgląd (lub po prostu kliknięciu na obrazek szablonu), zobaczysz swoją stronę w nowej szacie graficznej. Możesz teraz dokładnie przyjrzeć się treściom i sprawdzić, czy wyglądają tak, jak tego oczekujesz.

Dla przykładu, WPSamurai.pl w szacie Montezuma stracił np. logo z samurajem w nagłówku. Pojawiły się także problemy z czcionką, ta użyta w menu ma problemy z niektórymi polskimi literami (co widać po literce ą). Nie są przetłumaczone także odnośniki (read more). Ogólnie strona nie wygląda najgorzej, ale szablon wymagałby wprowadzenia jeszcze kilku poprawek przed aktywowaniem.

Szablon Montezuma

Opcja podglądu, daje nam możliwość prostego przetestowania szablonu, jednak brakuje w niej kilku elementów:

  • W podglądzie nie pojawiają się widgety. Można je ustawić dopiero po aktywacji szablonu, dlatego trudno zorientować się, gdzie się pojawią i jak będą wyglądały.
  • W menu będą pojawiały się wszystkie strony. Dopiero po aktywowaniu szablonu, będziesz mógł podpiąć stworzone menusy we właściwe miejsce.
  • Nie jesteś w stanie przetestować szablonów konkretnych podstron (np. specjalnie przygotowanego szablonu dla portfolio czy strony głównej).
  • Nie możemy korzystać z dodatkowych opcji konfiguracyjnych, które oferują instalowane szablony.

Wtyczka Theme Test Drive

Dzięki wtyczce Theme Test Drive można przetestować dowolny szablon, w sposób niewidoczny dla odwiedzających. Najlepsze jest jednak to, że w przeciwieństwie do opcji podglądu, szablon aktywowany za pomocą tej wtyczki, zachowuje się tak, jakby był faktycznie zainstalowany. Możesz ustawiać dla niego widgety, przypinać menu, czy też korzystać z oferowanych przez niego dodatkowych opcji konfiguracyjnych (o ile takie udostępnia).

Po instalacji, konfiguracja wtyczki jest dostępna w menu Wygląd->Theme Test Drive. Aby przejść do testów, wystarczy wybrać z listy jeden z zainstalowanych na stronie motywów i kliknąć Enable Theme Drive.

Ustawienie wtyczki Theme Test Drive

Gdy przejdziesz teraz na główną stronę swojego bloga zauważysz, że wygląd zmienił się zgodnie z wybranym szablonem. Tak jak wspomniałem wcześniej, aktywowany w ten sposób szablon jest widoczny tylko dla zalogowanych użytkowników.

Uwaga! Testując nowy szablon, pamiętaj o tym, że niektóre zmiany (np. modyfikacja treści, pozycje w menu, ogólna konfiguracja) będą widoczne dla wszystkich odwiedzających stronę! Pamiętaj modyfikacje wprowadzać ostrożnie!

Podsumowanie

Podgląd motywów daje możliwość szybkiego zorientowania się, jak będzie wyglądała nasza strona w nowej szacie graficznej oraz co ewentualnie trzeba będzie w niej poprawić. Największą zaletą jest to, że wszytko dzieje się bez wiedzy odwiedzających. Dopóki nie aktywujesz danego motywu, będzie on niewidoczny dla Twoich czytelników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *