Na moją stronę próbowano włamać się już 1,7 mln razy!

W styczniu 2014 roku (tak, to już 6 lat minęło), zrobiłem krótkie podsumowanie eksperymentu, podczas którego przez 4 miesiące zapisywałem wszystkie próby logowania do mojego WordPressa. Nieudanych prób było wówczas około 11 000. Aktualizując ostatnio WordPressa zauważyłem, że kod zapisujący wszelkie próby logowania wciąż działa. Zalogowałem się do bazy danych i przygotowałem kilka statystyk :)

Czytaj dalej

Przykład wdrożenia nowych funkcjonalności i nowej szaty graficznej na stronie opartej o WordPress Multisite

W maju miałem przyjemność uczestniczyć w kolejnym spotkaniu miłośników WordPressa, podczas 4 edycji wrocławskiego WordUpa. W czasie swojej prezentacji mówiłem o tym, czy WordPress Multisite mocno komplikuje wdrożenia i jak w takiej konfiguracji sprawuje się wtyczka Advanced Custom Fields. Poniżej znajdziesz slajdy z tej prezentacji, wraz z krótkim streszczeniem.

Czytaj dalej

Na moją stronę próbowano włamać się już 11000 razy! A jak bezpieczny jest Twój WordPress?

Tylko w ciągu 4 ostatnich miesięcy, odnotowałem ponad 11 000 (tak, jedenaście tysięcy) prób włamania na mojego bloga. Poniżej zestawienie najczęściej stosowanych metod oraz kilka prostych i skutecznych porad, jak się przed nimi zabezpieczyć. Jeżeli chcesz uniknąć przykrych niespodzianek, takich jak np. kadr z gejowskiego porno na głównej, czytaj dalej :)

Czytaj dalej

Jak wygenerować mapę HTML strony za pomocą shortcode?

Uwaga! Wraz z pojawieniem się wersji 1.5.5.4 wtyczki, funkcjonalność ta została usunięta (pojawi się w wersji premium wtyczki WordPress SEO by Yoast).

Nie wszyscy wiedzą, że za pomocą wtyczki WordPress SEO by Yoast można wygenerować nie tylko mapę XML strony, ale także wersję HTML. Jaka różnica? Nie wdając się w szczegóły, mapa XML jest generowana przede wszystkim dla wyszukiwarek, aby ułatwić indeksowanie strony, natomiast mapa HTML jest tworzona z myślą o użytkownikach (co nie znaczy, że wyszukiwarki z nich nie korzystają).

Mapa HTML ma najczęściej formę zwykłej strony z listą odnośników do wszystkich podstron serwisu (przykład mojej mapy strony).  Wchodząc na taką stronę możesz odszukać interesujące Cię informacje, natomiast wyszukiwarka może szybko znaleźć odnośniki do wszystkich podstron.

Ręczne tworzenie takiej strony z listą linków byłoby uciążliwe, dlatego warto skorzystać z automatu.

Czytaj dalej

Miniatury i przycinanie zdjęć – wtyczka Post Thumbnails Editor

Dla każdego zdjęcia, jakie dodajemy do strony opartej o WordPressa, generowane są automatycznie trzy miniatury o następujących nazwach: miniatura, średni rozmiar i duży rozmiar. Dzięki temu rozwiązaniu, umieszczając zdjęcie na stronie, możemy wybrać wersję w mniejszej rozdzielczości, przez co strona będzie ładowała się szybciej.

Niestety często okazuje się, że automatycznie generowane miniatury, nie do końca spełniają nasze oczekiwania. Następuje tzw. przycinanie, w wyniku którego, osoby widoczne na zdjęciach tracą głowy, ręce i nogi :) Można jednak temu zaradzić!

Czytaj dalej

Jak testować motywy do WordPressa bez ich aktywowania?

Zmiana wyglądu witryny teoretycznie sprowadza się do kilku kliknięć i instalacji nowego szablonu. W praktyce jednak, nie wszystkie motywy do WordPressa będą pasowały do Twojej strony. Niektórym będzie brakowało wymaganych przez Ciebie funkcji (np. ikony wpisu) w innych wyjdą braki w stylowaniu i strona będzie wyglądała fatalnie, a jeszcze inne po prostu nie będą Ci się podobały po instalacji.

Aby uniknąć sytuacji, w której odwiedzający Twoją stronę widzą niedopracowany motyw, warto najpierw go sprawdzić, korzystając z wbudowanej opcji podglądu lub specjalnej wtyczki.

Czytaj dalej