Kto stworzył tę stronę? Sprawdź humans.txt!

Korzystając codziennie z dziesiątek stron internetowych rzadko zastanawiamy się nad tym, że za ich powstanie odpowiadają ludzie. Twórcy treści, graficy, programiści, specjaliści od pozycjonowania, specjaliści od użyteczności itd. To ich praca składa się na finalny efekt. I właśnie aby zachować informacje o twórcach, powstała inicjatywa humans.txt.

Czym jest humans.txt?

Jest to zwykły plik tekstowy, który umieszczamy w głównym katalogu naszej strony. Jego jedynym celem jest przekazanie wszystkim zainteresowanym informacji o tym, kto pracował nad daną witryną. Przykład takiego pliku możesz zobaczyć np. pod adresem http://wpsamurai.pl/humans.txt. Bardzo proste rozwiązanie, tylko pytanie po co? :)

Kiedy i dlaczego warto z tego pliku korzystać?

Jeżeli spodobała Ci się jakaś strona internetowa na tyle, że chciałbyś zatrudnić odpowiedzialnych za nią ludzi, to za pomocą pliku humans.txt możesz szybko ich odszukać. W łatwy sposób możesz zdobyć kontakt do specjalistów, którego prawdopodobnie nie znalazłbyś na samej stronie. Proste i skuteczne.Co to humans.txt

Jeżeli jesteś właścicielem strony internetowej, to wpisem w tym miejscu możesz uhonorować wszystkie osoby, jakie brały i biorą udział w jej powstawaniu. Programiści, graficy, freelancerzy na pewno skorzystają z okazji, aby w ten sposób zaznaczyć swój wkład w jej rozwój. Dla ciebie jest to metoda mało inwazyjna, ponieważ w żaden sposób nie wpływa na treść i wygląd strony. Poza tym, nikt nie może Ci narzucić, co w tym pliku powinno się znaleźć:)

Jeżeli zajmujesz się wdrażaniem stron internetowych, jesteś freelancerem, twoja praca często nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, to jest to bardzo dobre miejsce, aby zaznaczyć swoją obecność. Im lepiej wykonasz swoją pracę, tym większe prawdopodobieństwo, że komuś się spodoba i będzie chciał skorzystać z Twoich usług. Wiedząc o pliku humans.txt, na pewno do niego zajrzy, w ten sposób zdobywając kontakt do ciebie. Z drugiej strony, jeżeli sam zabiegasz o klienta, to plik ten będzie bardzo mocnym dowodem na to, że faktycznie nad daną stroną pracowałeś i że masz potrzebne doświadczenie. Jeżeli właściciel strony nie ma jeszcze tego pliku zapytaj, czy możesz go utworzyć. On nic nie traci, ty możesz tylko zyskać (chyba, że nie chcesz się podpisać pod swoją pracą :)

Jak dodać taki plik do swojej strony?

Otwórz notatnik i wypisz osoby, który brały udział w tworzeniu Twojej strony. Możesz  umieścić tutaj kogo tylko chcesz. Wspomnij o grafikach, programistach, projektantach, webmasterach, specjalistach od pozycjonowania itd. Lista i format tych informacji jest dowolna. Jedyne wymagania to nazwanie tego pliku humans.txt i zapisanie go w formacie UTF8. Jeżeli ktoś lubi standardy to są pewne dodatkowe wytyczne, których można, ale nie trzeba się trzymać. Wgraj plik na serwer i gotowe.

Zawartość pliku może być np. taka:

Humans.txt

albo całkowicie inna :) Np. Google w swoim pliku humans.txt nie wypisuje wszystkich pracowników, a zachęca do podjęcia u nich pracy. Na Flickr możemy dowiedzieć się, że w tworzenie strony były zaangażowane jednorożce i pandy:) Pliki humans.txt z prawdziwą lista twórców można znaleźć np. na stronie autorów pomysłu, na stronie github.com i wielu innych.

Dla WordPressa jest oczywiście wtyczka, dzięki której możemy dodać informacje humans.txt do strony, nawet bez konieczności tworzenia tego pliku. Wtyczka nazwa się WP Humans.txt i za jej pomocą możemy wyedytować wszystkie informacje prosto z poziomu panelu administratora.

Więcej informacji

Główna strona projektu znajduje się pod adresem humanstxt.org.

Warto także wspomnieć o tym, że istnieją specjalne wtyczki do Chrome i Firefoxa, które pokażą nam zawartość pliku humans.txt, jeżeli tylko zostanie wykryty na stronie.

 Podsumowanie

Mi, jako programiście WordPressa, pomysł z plikami humans.txt bardzo się spodobał. Może to dlatego, że to moja praca w większości przypadków jest najmniej widoczna dla końcowego odbiorcy. Dla niego po prostu strona działa, a skoro działa to znaczy, że dobrze wykonałem swoją pracę :) Jeżeli kiedyś spodoba Ci się jakaś witryna, spróbuj wpisać zaraz po nazwie domeny humans.txt (np. http://wpsamurai.pl/humans.txt) i zobacz, czy ja też się do tego przyczyniłem :)

Ktoś z was ma na swojej stronie plik humans.txt?

ps. Dodaj się do katalogu humanstxt.org. Nawet jeżeli nie musisz udowadniać, że jesteś człowiekiem zyskasz kolejnego linka do swojej strony (to dla tych co się pozycjonują :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *