WordCamp Europe 2013 – tam też byłem :)

Tydzień po naszym wrocławskim spotkaniu miała miejsce o wiele większa impreza miłośników WordPressa, a mianowicie WordCamp Europe 2013. W dniach 5-7 października 2013, do holenderskiego Leiden zjechało prawie 700 osób z całego świata, aby wymieniać doświadczenia na temat naszego ulubionego systemu.  Oto moja krótka relacja z tego ciekawego wydarzenia.

W drogę

Ponieważ z Poznania nie ma żadnego bezpośredniego połączenia lotniczego do Holandii (wstyd Ryanair, wstyd WizzAir :), postanowiłem skorzystać z pociągu. Jak się okazało, nie był to najlepszy pomysł, bo podróż do Amsterdamu zajęła aż 14 godzin, a ja po całej nocy byłem mocno niewyspany. Jeszcze tylko jedna przesiadka na Amsterdam Centraal i po kolejnych 30 minutach byłem już w Leiden.

Konferencja

WordCamp Europe 2013 identyfikator WPSamurai.plPierwszy dzień standardowo rozpoczął się od rejestracji, gdzie otrzymałem identyfikator (z agendą i mapką zawierającą najważniejsze punkty dla uczestników konferencji – bardzo dobry pomysł) oraz koszulkę, której rozmiar wybierało się podczas rejestracji. Zaznaczyłem wówczas M, chyba mając nadzieję, że do samej konferencji trochę przytyję :) Ostatecznie, bez problemu wymieniłem na rozmiar S :)

Agendę znałem już wcześniej ze strony konferencji, ale warto wspomnieć, że wykłady zostały podzielone na dwa dni, a w ramach każdego dnia były dwie ścieżki tematyczne, z których trzeba było wybierać wykłady. Pierwszy dzień to ścieżki Earn i Build a drugi to Make i Learn. W kilku miejscach wybór był naprawdę trudny i ciężko było się zdecydować, nie tyle co będzie ciekawsze, ale raczej z czego tu z żalem zrezygnować.

Wykłady

Wykłady w których miałem przyjemność uczestniczyć

Dzień 1

Dzień 2

Mój wybór

Jeżeli maiłbym wybrać 3 najlepsze prezentacje to byłyby to (w kolejności wygłoszenia):

Between Glorified Computer Interface and Ultimate Narcissist: delivering what the client needs

wordcamp-europe-leiden-monica

Mónica Guerra Leiria opowiadała o swoich doświadczeniach z pracy z klientami. Cały materiał można obejrzeć na wordpress.tv.

From plugin developer to running a successful WordPress business: A ManageWP Case Study

Running a succesfull WordPress bussines - WordCamp Europe 2013

Slajd z prezentacji

Vladimir Prelovac, znany wszystkim bliżej związanym z WordPressem twórca wtyczek oraz założyciel ManageWP opowiadał o kulisach działania swojego serwisu. Świetnie słuchało się o tym, co stoi za sukcesem ManageWP i jak tworzona jest unikatowa wartość dla klienta, która powoduje, że nie chcą odchodzić do konkurencji. Ten wykład to duża dawka motywacji i pozytywnej energii. Naprawdę było warto posłuchać :)

WordPress 3.7: Foundations

WordCamp Europe 2013 Andrew Nacin

Andrew Nacin podczas prezentacji

Mimo zmęczenia po wieczornym after party, na tym wykładzie pojawił się chyba komplet uczestników. Andrew Nacin, Lead Developer WordPressa, opowiadał o nowościach w wersji 3.7 i szczerze powiem, że już nie mogę się doczekać :) A więc co nowego:

  • Advanced Date Queries – czyli możliwość generowania bardziej złożonych zapytań za pomocą WP_Query, tym razem z obsługą dat.
  • Ulepszona wyszukiwarka (sortowanie nie tylko po dacie, ale po jakości wyników).
  • Zmiana sposobu obsługi tłumaczeń pluginów i szablonów. Będą one teraz niezależne, dzięki czemu deweloper będzie mógł skupić się na lokalizacji pluginu/motywu a tłumaczeniami będą mogli zająć się użytkownicy.
  • I na koniec najważniejsza zmiana, czyli aktualizacje automatyczne. Domyślnie będą to tylko poprawki security (czyli np. z wersji 3.7.1 na 3.7.2) ale będzie można sobie włączyć aktualizację także głównych wersji pluginów i wtyczek. Dla mnie rewelacja :)

Ogólnie była to bardzo rzeczowa prezentacja i bardzo wartościowa sesja Q&A.

Podsumowanie

Wyjazd na WordCamp Europe 2013 uznaję za bardzo udany. Największą wartością, w mojej opinii, były nie tyle wykłady, co cała pozytywna energia i atmosfera tworzona przez społeczność WordPressa. Wróciłem z mocno naładowanymi akumulatorami, z głową pełną pomysłów i idei do dalszych rozważań. Aby to wszytko poczuć, trzeba być na miejscu i w tym uczestniczyć, późniejsze nagrania i slajdy to już nie jest to:)

Zdjęcia:
Autorką zdjęcia z Mattem jest Aleksandra Łączek, autorka bloga o WordPressie webtuts.pl.
Autorem zdjęcia Andrew Nacina jest Florian Ziegle, który udostępnił je na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported License.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *