Tydzień po naszym wrocławskim spotkaniu miała miejsce o wiele większa impreza miłośników WordPressa, a mianowicie WordCamp Europe 2013. W dniach 5-7 października 2013, do holenderskiego Leiden zjechało prawie 700 osób z całego świata, aby wymieniać doświadczenia na temat naszego ulubionego systemu. Oto moja krótka relacja z tego ciekawego wydarzenia.
W drogę
Ponieważ z Poznania nie ma żadnego bezpośredniego połączenia lotniczego do Holandii (wstyd Ryanair, wstyd WizzAir :), postanowiłem skorzystać z pociągu. Jak się okazało, nie był to najlepszy pomysł, bo podróż do Amsterdamu zajęła aż 14 godzin, a ja po całej nocy byłem mocno niewyspany. Jeszcze tylko jedna przesiadka na Amsterdam Centraal i po kolejnych 30 minutach byłem już w Leiden.
Konferencja
Pierwszy dzień standardowo rozpoczął się od rejestracji, gdzie otrzymałem identyfikator (z agendą i mapką zawierającą najważniejsze punkty dla uczestników konferencji – bardzo dobry pomysł) oraz koszulkę, której rozmiar wybierało się podczas rejestracji. Zaznaczyłem wówczas M, chyba mając nadzieję, że do samej konferencji trochę przytyję :) Ostatecznie, bez problemu wymieniłem na rozmiar S :)
Agendę znałem już wcześniej ze strony konferencji, ale warto wspomnieć, że wykłady zostały podzielone na dwa dni, a w ramach każdego dnia były dwie ścieżki tematyczne, z których trzeba było wybierać wykłady. Pierwszy dzień to ścieżki Earn i Build a drugi to Make i Learn. W kilku miejscach wybór był naprawdę trudny i ciężko było się zdecydować, nie tyle co będzie ciekawsze, ale raczej z czego tu z żalem zrezygnować.
Wykłady
Wykłady w których miałem przyjemność uczestniczyć
Dzień 1
- Path Dunbar: Unit Testing Like a Pirate – wstęp do testowania jednostkowego (slajdy, wordpress.tv). Jeżeli tworzysz wtyczki do WordPressa, a temat jest Ci jeszcze nieznany, to warto tutaj zajrzeć.
- Andrey “Rarst” Savchenko: Better Site Stacks with Composer – mocno techniczna prezentacja na temat wykorzystania Composera. Niestety część „live” nie do końca się udała z powodu problemów z dostępem do sieci (wordpress.tv).
- Tammie Lister: The Life of a Theme – bardzo ogólna prezentacja o poszczególnych fazach powstawania szablonu (wordpress.tv). Jeżeli dopiero zamierzasz stworzyć swój pierwszy motyw, warto posłuchać.
- Mónica Guerra Leiria: Between Glorified Computer Interface and Ultimate Narcissist: delivering what the client needs – jedna z lepszych prezentacji na temat współpracy z klientami (wordpress.tv).
- Unlocking Enterprise with WordPress – zdecydowanie najsłabsza prezentacja, prowadzona w sposób bardzo chaotyczny, a szkoda bo temat bardzo ciekawy.
- Running a European WordPress Development Agency – panel dyskusyjny.
- Vladimir Prelovac: From plugin developer to running a successful WordPress business: A ManageWP Case Study – Vladimir Prelovac opowiadał o tym jak rozwijał się jego biznes związany z WordPressem. Dla takich prezentacji warto było przyjechać :) (slajdy)
- Frederick Townes: Business Optimization – nie za bardzo złapałem, jaki był cel tej prezentacji.
Dzień 2
- Andrew Nacin: WordPress 3.7: Foundations – super podsumowanie tego, co nas czeka w kolejnej wersji WordPressa.
- Bram Duvigneau: Practical WordPress Accessibility – niewiarygodna prezentacja podczas której mogliśmy zobaczyć, jak osoba niewidoma korzysta z komputera i stron internetowych.
- Nikolay Bachiyski: To OOP or not to OOP – pisząc różne rozwiązania dla WP bardzo często pojawia mi się to pytanie :) Spodziewałem się tutaj trochę więcej technicznych szczegółów (wordpress.tv).
- Q&A with Matt with Mullenweg – sesja pytań do Matta, twórcy WordPressa.
- Less is More: The Journey of happytables as a WordPress SaaS – kolejna bardzo dobra prezentacja biznesowa, tym razem twórców HappyTables.
- Dre Armeda: Real WordPress Security – Kill the Noise! – trochę wskazówek na temat bezpieczeństwa WordPressa (wordpress.tv).
Mój wybór
Jeżeli maiłbym wybrać 3 najlepsze prezentacje to byłyby to (w kolejności wygłoszenia):
Between Glorified Computer Interface and Ultimate Narcissist: delivering what the client needs
Mónica Guerra Leiria opowiadała o swoich doświadczeniach z pracy z klientami. Cały materiał można obejrzeć na wordpress.tv.
From plugin developer to running a successful WordPress business: A ManageWP Case Study
Vladimir Prelovac, znany wszystkim bliżej związanym z WordPressem twórca wtyczek oraz założyciel ManageWP opowiadał o kulisach działania swojego serwisu. Świetnie słuchało się o tym, co stoi za sukcesem ManageWP i jak tworzona jest unikatowa wartość dla klienta, która powoduje, że nie chcą odchodzić do konkurencji. Ten wykład to duża dawka motywacji i pozytywnej energii. Naprawdę było warto posłuchać :)
Mimo zmęczenia po wieczornym after party, na tym wykładzie pojawił się chyba komplet uczestników. Andrew Nacin, Lead Developer WordPressa, opowiadał o nowościach w wersji 3.7 i szczerze powiem, że już nie mogę się doczekać :) A więc co nowego:
- Advanced Date Queries – czyli możliwość generowania bardziej złożonych zapytań za pomocą WP_Query, tym razem z obsługą dat.
- Ulepszona wyszukiwarka (sortowanie nie tylko po dacie, ale po jakości wyników).
- Zmiana sposobu obsługi tłumaczeń pluginów i szablonów. Będą one teraz niezależne, dzięki czemu deweloper będzie mógł skupić się na lokalizacji pluginu/motywu a tłumaczeniami będą mogli zająć się użytkownicy.
- I na koniec najważniejsza zmiana, czyli aktualizacje automatyczne. Domyślnie będą to tylko poprawki security (czyli np. z wersji 3.7.1 na 3.7.2) ale będzie można sobie włączyć aktualizację także głównych wersji pluginów i wtyczek. Dla mnie rewelacja :)
Ogólnie była to bardzo rzeczowa prezentacja i bardzo wartościowa sesja Q&A.
Podsumowanie
Wyjazd na WordCamp Europe 2013 uznaję za bardzo udany. Największą wartością, w mojej opinii, były nie tyle wykłady, co cała pozytywna energia i atmosfera tworzona przez społeczność WordPressa. Wróciłem z mocno naładowanymi akumulatorami, z głową pełną pomysłów i idei do dalszych rozważań. Aby to wszytko poczuć, trzeba być na miejscu i w tym uczestniczyć, późniejsze nagrania i slajdy to już nie jest to:)
Zdjęcia:
Autorką zdjęcia z Mattem jest Aleksandra Łączek, autorka bloga o WordPressie webtuts.pl.
Autorem zdjęcia Andrew Nacina jest Florian Ziegle, który udostępnił je na licencji Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 3.0 Unported License.